Stepas / Tap

Šio šokio afro-amerikietiškos šaknys siekia dar XIX amžiaus pradžią, kai juodaodžiai vergai ritmingai šokdavo valtyse ir laivuose Misisipės upėje. Nors jis turi labai daug panašumų su airių klumpių šokiu, step’as išsiskiria savo įmantriais ritmais. Laikui bėgant jis vystėsi ir tobulėjo kartu su džiazo muzika.

Beje, step’o šokėjui priklauso ir Gineso rekordas. 1973 Sausio 14 dieną Roy Castle per minutę kojomis sugebėjo išmušti 1,440 (24 per sekundę) sykius.

Step’as, dažnai lietuviškai vadinamas „tepu“ (ang. tap dance, step dance), tai su pakaustytais batais (kartais medinio arba odinio pado) išgaunamas perkusijos šokis. Jis išpopuliarėjo JAV besikeičint visuomenės supratimui apie rasių lygybę. Tuomet juodaodžiai atlikėjai buvo dažni svečiai ir kine, didžiosiose scenose.

 

 

Vienais step’o pionerių galima vadinti Vodevilio scenoje pasirodymus rengusius pianistą ir šokėją „Buck & Bubbles“. Nors šis duetas nepalikdavo abejingų, pirmasis šokėjas sulaukęs nacionalinės šlovės buvo Bill „Bojangles“ Robinson. Šis artistas karjerą pradėjo kartu su George W. Cooper. Visgi duetas iširo ir pradėjęs solinę karjerą „Bojangles“ pradėjo filmuotis daugybėje filmų ir tapo žinomas visame pasaulyje. Žmonės kalbėjo, kad jo ritmo pojūtis buvo stiprus lyg akmuo. Be jokios abejonės, step’as savo judesių bei ritmikos elementais turėjo įtakos naujai besikuriantiems šokiams. Tarp jų ir lindyhop’ui, shimmy, Charleston.

Nors dažniausiai šokėjai renkasi batus kaustytais padais, speciali avalynė step’ui nėra būtina. Štai vienas iš populiariausių stilių – „Soft Shoe“ – yra šokamas ne su metalu kaustyta, bet odinio pado avalyne. Taigi šiuo atveju išgaunamas subtilus, minkštesnis garsas.

Verta išskirti ir dar vieną step’o atlikimo būdą, kurį išgarsino Sandman Sims. Vienas garsiausių senosios kartos atstovų šoko ant smėlio. Ypatingą skambesį ir ritmiką jis išgaudavo smėliui girgždant tarp padų ir grindų.

Į auksinį Holivudo amžių step’ą atvedę aktoriai ir šokėjai Gene Kelly bei Fred Astaire. Šiam šokiui jie sukūrė daugybę choreografijų. Jas atliko ir patys, ir kartu su kolegomis aktoriais. Atlikta ir ne viena masinė step’o šokio scena.

Ilgainiui step’o populiarumas ėmė blėsti ir tik septintojo dešimtmečio pabaigoje jį atgaivino šokėjas, aktorius ir dainininkas Gregory Hines. Būtent jis 1989 metais atliko pagrindinį vaidmenį filme „Tap”. Juostoje pasirodė ir visi likę gyvi senieji „kanopiniai“ (angl. hoofers) – Jimmy Slide, Harold Nicholas, Bunny Briggs, Arthur Duncan, Steve Condos, Howard Sims.

Registruotis bendroms pamokoms
Norėdami užsiregistruoti privačioms pamokoms, rinkitės iš mūsų mokytojų.